Хто такий поручитель по кредиту і яку відповідальність він несе перед банком?
Поручитель по кредиту — людина, що виступає гарантом того, хто оформляє позику. Якщо позичальник ухиляється від виплати грошей, відповідальність переходить до поручителя. Стягнення кредиту з поручителя здійснюється не відразу ( до суду справа доходить через 3—6 місяців заборгованості, і тоді уникнути виплат уже не вийде).
Що потрібно знати про поручництво
Багато з людей, погоджуючись на подібну роль, зовсім не розуміють, що таке поручительство по кредиту. Тому у випадку заборгованості банку, вони зустрічаються з умовами, на які не погоджувалися, хоча всі зобов’язання прописані в договорі. Для того щоб краще розібратися, хто такий поручитель по кредиту, коротко відповімо на самі популярні питання:
- Як не платити поручителеві по кредиту? Згідно з договором, Ви зобов’язуєтеся виплатити кредит за свого підопічного, однак маєте право стягнути з позичальника всю суму. Якщо суд прийняв вирішення убік банку — не платити не вийде.
- У якому випадках поручитель виплачує кредит? Банк звертається до суду після напівроку заборгованості ( залежно від банку). Після рішення суду поручителеві виставляють необхідну до оплати суму.
- Повинен чи поручитель виплачувати кредит? В Україні близько 30% усіх кредитів відбуваються за участю поручителя – у випадку його несплати, Ви із заборжником несете однаковий рівень відповідальності ( це значить, що відповідальність поручителя за кредитним договором рівносильна відповідальності позичальника).
Якщо Ви зустріли оголошення, що потрібен поручитель для кредиту за гроші, не вірте в існування легкого заробітку. Цілком можливо, що це шахраї, і Вам потім доведеться довго виплачувати величезний борг за незнайому людину.
Якщо ж проблеми, які потребують термінових грошей, виникли саме у вас, а пошук поручителя не дає бажаних результатів, є й інші способи їх вирішення. Залежно від необхідного розміру кредиту, можна скористатися послугами інших кредиторів, наприклад, мікрокредітних організацій. Такі компанії швидко і без обов’язкового поручительства, з мінімальним пакетом документів оформляють невеликий кредит на карту без дзвінків знайомим і обов’язкових відвідувань офісу.
Чому краще не брати на себе відповідальність?
Що таке поручництво за кредитним договором? Кредит під поручителя видається для додаткового підстрахування. Банкам спокійніше, якщо в позичальника є людина, яка зможе його підстрахувати. Але статистика показує, що далеко не кожний поручитель у кредиті усвідомлює відповідальність, і у випадку заборгованості його «друга» перед банком, починає відмовлятися й намагатися зняти із себе зобов’язання.
Крім того потрібно розуміти, що виконання такої нелегкої ролі прямо зв’язане й з Вашою кредитною історією, адже якщо підопічний-позичальник буде допускати прострочення або його кредитна дисципліна буде кульгати, то це позначиться на Вашому рейтингу, і в майбутньому Ви можете зіштовхнутися з неприємностями у вигляді труднощів в одержанні кредиту.
Погоджуючись на поручництво по кредиту в Україні, потрібно розуміти, що банк має право стягнути заборгованість, а також додаткові відсотки й державне мито саме з поручителя, якщо сам боржник усіма способами виплат уникає. У такому випадках не можна ігнорувати судові засідання із приводу кредиту, як і роботу приставів.
Якщо Ви поручитель по кредиту, то що робити для відшкодування своїх збитків? Мати при собі певний пакет підтверджувальних документів:
- Кредитний договір.
- Рішення суду про те, що Ви повинні виплатити ту або іншу суму.
- Документ, що підтверджує факт оплати: квитанція або виписка по рахункові.
- Постанова про порушення й закінчення справи про виконавче провадження стосовно самого поручителя.
- У випадку втримання суми із зарплати поручителя потрібно взяти про це довідку з бухгалтерії.
- Судова довідка про фактичну виплачену суму.
- Документи, які можуть підтвердити, що Ви понесли які-небудь збитки, якщо такі були.
Завжди читайте документ, що підписується
Також потрібно уважно вивчати договір, який Ви укладаєте. Можливо, у ньому будуть прописані деякі пункти, які можуть зіграти Вам на руку, що й обмежили Вашу відповідальність за чужий борг. У такому випадках Вам може знадобитися заплатити всього частину суми. Це все ще непередбачені й неприємні витрати, але хоча б не повна сума боргу з додатковими відсотками за прострочення.
Юристи рекомендують також звертати увагу на наступні пункти, які можуть допомогти:
- Перевірте, чи не нараховував банк незаконну комісію. Якщо це мало місце бути й позичальник її виплачував, то сума цієї комісії в борг входити не повинна, а виплачені гроші повинні бути повернуті.
- Уважно вивчите договір на предмет положень, який могли бути укладені без Вас або без Вашого ведена. Якщо такі є, Ви можете заявити про припинення своєї відповідальності щодо договору, тому що є пункти, яких не було на момент його висновку.
- Уточните, чи не укладав позичальник страховий договір по інвалідності або через втрату роботи. Якщо такий полягав, то страхова компанія зобов’язано виплатити застережену в документах суму, яка може частково покрити заборгованість.
- Перевірте, чи всі платежі були зараховані й на що вони йшли в банку. Якщо була занадто висока пеня або порушений порядок погашення кредиту, то також можна подати клопотання.
Хто може виступити поручителем?
Банки охочіше ухвалюють у поручителі два основні типи людей: це батьки кредитуємого або його безпосереднє начальство. Тому що відповідальності поручителя по кредиту носить не менший характер, чому відповідальність самого кредитуємого, те в інтересах батьків і начальства, щоб їх підопічний виплатив узятий у банку борг.
Два згадані типи також мають додатковий фактор — психологічний. Начальник не зацікавлений у тому, щоб виплачувати кредит свого підлеглого, тому буде виявляти додатковий психологічний вплив. Батьки також можуть виявити моральний вплив, але в більшості випадків, якщо людина не сплачує борг у банк, вони можуть і без зайвих питань його самостійно погасити.
Таким чином, якщо начальник по більшій частині є психологічним чинником, то батьки можуть стати ще й фінансовим підстрахуванням, тому що в 80% випадків вони не відмовляються від сплати боргу своєї дитини.
Важливо відзначити, що поручителем може стати людина не старше 65-70 років, не молодше 21 року, що й має, доходи вище, чим у нього підопічного. Але вступити в права такої ролі по кредиту не так вже просто, потрібно мати при собі необхідний пакет документів, який містить:
- Паспорт громадянина.
- Довідку про присвоєння ідентифікаційного коду (ІПН).
- Довідку за місцем роботи, де буде зазначений дохід за останні 12 місяців і не раніше. Ще потрібно надати декларацію про доходи й довідку, отриману в БТІ.
- Документи на наявну нерухомість, земельні ділянки й автомобілі.
- Довідку про наявність рахунку в банку.
- Довідку про проходження психіатричного медичного огляду на відсутність яких-небудь відхилень.
Якщо Вам потрібний надійний, безпечний і швидкий кредит, то звертайтеся в компанію ECO CREDIT. Тут Ви зможете одержати гроші на виконання будь-якої мрії: будь те заміський будинок або власний автомобіль. Ми пропонуємо самий вигідні й чесні умови кредитування. Ми можемо похвастатися не тільки оперативністю, але й багатою базою задоволених клієнтів.
