Українські банки продовжують підвищувати відсоткові ставки на гривневі депозити
З березня 2018-го року банківські організації взялися покращувати умови гривневих депозитів для фізичних осіб. Спочатку Міністерство фінансів відзначило зростання максимальної прибутковості за вкладами, а тепер тенденція зростання зачіпає і середні показники. Проте дешевшають вкладення іноземних валют, навіть з огляду на той факт, що рівень їхньої прибутковості і так рекордно низький.
Щоб відобразити динаміку відсоткових ставок більш об’єктивно, Міністерство знову оновило спосіб підрахунку. Відсотки за депозитними сертифікатами на пред’явника тепер не враховуються в обчисленні середньої та максимальної прибутковості. Суть в тому, що вони не дуже поширені, так ще й рівень дохідності за ними в більшості випадків занадто завищений.
Це підтверджується практичним прикладом «Альфа-Банку». У попередньому огляді максимальних ставок було зазначено, що ставки зростають за доларовими депозитами строком на рік і півроку. Насправді ж зріс лише рівень прибутковості за депосертифікатами, в той час як за звичайними депозитами ставки, навпаки, знизилися. Тому депозитні сертифікати не беруть участі в огляді.
Огляд Міністерства фінансів охопив 31-у українську банківську установу, з яких тільки 10 банків пропонують своїм клієнтам депосертифікати, включаючи той же «Альфа-Банк». Дані прибутковості за ними не беруться до обліку.
Була ще одна причина відкоригувати ставки для «Альфа-Банку». На офіційному сайті цієї фінансової установи зазначена прибутковість з урахуванням бонусних нарахувань, які надаються при відкритті депозиту через Інтернет-банкінг чи при оформленні вкладу більш ніж на чверть мільйона гривень. Але в разі недотримання доп. умов відсоткова ставка за депозитами в національній валюті знижується на один відсоток, в іноземній — на піввідсотка. Незважаючи на те, що установа інформує про це за допомогою примітки, Мінфін її проігнорував. Після з’ясування всіх цих тонкощів розрахунки середніх ставок отримали коректну форму (максимальна прибутковість не була зачеплена цією ситуацією).
До слова, в нинішній економічній ситуації деякі кредитні організації пропонують населенню України отримати позику без відсотків. Для цього потрібне дотримання ряду умов, які у кожної організації свої. Однак сама можливість отримати кредит без відсотків є реальною і затребуваною.
Загальні дані
У порівнянні з останнім оглядом, рівень середньої прибутковості знизився виключно за гривневими депозитами на 365 днів, які подешевшали на 0,05%. Що стосується вкладень на інші терміни, то вони якраз стали дорожчими. Середні відсотки за гривневими вкладами на 9 місяців збільшилися на 0,05%, на 3 і 6 місяців — 0,01%.
Депозити до запитання також отримали вищу середню прибутковість — +0,18%. Причиною для цього стало закриття даної депозитної програми з боку «Мегабанку», який платив за її умовами лише 0,25% — це істотно впливало на загальну величину прибутковості, звісно, не найкращим чином.
Відсоткові ставки змінені в 10 фінустановах, якщо порівнювати з попереднім оглядом, в тому числі в «Ідея Банку» і «Мегабанку». Негативний показник ставок відзначено в 6 банках: «Ощадбанку», «Сбербанку» та ін.
Доларові депозити
Доларові депозити продовжують ставати все менш вигідними. Найпомітніше зниження середніх ставок припало на 9-місячні вкладення — мінус 0,14%. Річні та піврічні вкладення стали дешевшими на 0,08%. Рівень середньої прибутковості за тримісячними вкладами знизився на 0,07%.
А ось ставки за доларовими заощадженнями до запитання, навпаки, зросли — +0,01%. Але й у цьому випадку суттєву роль відіграв «Мегабанк», який закрив свої неліквідні програми вкладів.
Зниження «доларових» ставок характерно для багатьох банківських установ: «А-Банк», «Укрсоцбанк», «Кредобанк» та інших.
Євровалютні депозити
Як і у випадку з доларовими вкладами, ставки за євровалютою також знизилися для терміну 9 місяців — -0,10%. Зниженням «відзначилися» і вклади на рік і півроку — -0,05% та -0,04% відповідно.
Незначним зростанням ставок за «євровнесками» можуть похвалитися «Мегабанк» та «Південний». Втім, це не істотно вплинуло на загальну картину.
Дані Reuters
Огляди Міністерства фінансів також включають в себе дані Українського індексу ставок за вкладами фізичних осіб, розрахунком яких займається агентство Reuters. За його інформацією, після попереднього огляду найбільше здешевлення характерне для 3-місячних гривневих депозитів — -0,06%. Ставки за річними депозитами — -0,04%, піврічними — -0,02%. 9-місячні вклади залишилися на тому ж рівні ставок.
Reuters повідомляє, що ставки за 9-місячними доларовими вкладами знизилися на 0,14%, за євровалютними — 0,28. Річні доларові ставки — мінус 0,12%, євровалютні — мінус 0,26%. Піврічні доларові — -0,13%, євровалютні — -0,22%. 3-місячні в американській валюті — -0,11%, європейській — -0,19%.
Методика обчислення
В огляді використовувалися умови депозитних програм тридцяти однієї найбільшої (критерій — обсяг депозитного портфеля) фінустанови України, за даними Нацбанку.
Враховувалися всі програми депозитів вітчизняних банків. Для визначення середніх ставок були відібрані депозити в одних і тих же валютах, на один термін.
Розглянемо приклад банку, у якого є три програми гривневих вкладів на півроку. За умовами першої програми, відсотки виплачуються щомісяця, другої — один раз в кінці дії договору, третьої — дозволяється поповнення вкладу протягом усього депозитного терміну. Різні особливості = різні ставки. Для обчислення середньої величини відсоткової ставки слід підсумувати прибутковості за всіма трьома депозитами і вивести середнє число.
В процесі підрахунку також бралися до уваги загальнодоступні бонусні умови та програми лояльності. Не враховувалися відсоткові ставки за вкладами «соціального» типу (до таких відносяться дитячі, студентські, пенсійні). Ставки за такими депозитами істотно вищі, і доступні вони вузьким групам населення, тому немає сенсу враховувати їх при формуванні загальної картини.
Середні ставки були зведені в таблиці. Фінустанови ранжувались за рівнем депозитних ставок на 12 місяців — від вищого до нижчого.
«ЕКО КРЕДИТ» також знижує ставки! Слідкуйте за акціями, ознайомтеся з програмою лояльності та пропозицією грошового заохочення в рамках партнерської програми, і завжди залишайтеся в плюсі.
