Відновлення втраченого паспорта: алгоритм дій
Втрата чи крадіжка паспорта можуть мати вельми неприємні наслідки, якщо не оформити його офіційне вилучення Державною міграційною службою. Такі документи нерідко потрапляють до рук шахраїв — за оцінкою експертів, на території України незаконно використовується близько півтора мільйона анульованих паспортів. Що ж робити, щоб втрачений вами паспорт не використовувався у шахрайських цілях?
Що відбувається з недійсними паспортами
За даними ДМС і МВС України, на сьогоднішній день продовжують використовуватися 1,5 мільйона паспортів, з яких більша частина була загублена, а решта вкрадені або належать давно померлим людям. Згідно із законодавством, після смерті власника паспорт слід передати до відповідних органів, після чого він підлягає знищенню. Також паспорти анулюються за крадіжки, втрати, псування чи коли потрібен обмін (наприклад, під час зміни прізвища або заміни на ID-картку).
Зазвичай ДМС вилучає недійсні паспорти, але в деяких ситуаціях цього не відбувається, оскільки вкрадений або загублений паспорт по факту не може бути переданий в ДМС. Тобто навіть анульовані документи шахраї можуть використовувати у своїх цілях без особливих проблем.
Порядок дій у разі пропажі документа
Якщо Ви залишилися без паспорта в результаті крадіжки, слід звернутися із заявою в поліцейський відділок. Там вам зобов’язані видати довідку та виписку з ЄРДР про відкриття кримінальної справи за фактом крадіжки. У разі втрати через недбале зберігання йти в поліцію немає потреби — після оформлення нового посвідчення особи старе буде анульовано автоматично. Якщо паспорт зіпсований (порвався, намок, розмальований дітьми та ін.) або з якихось інших причин визнаний недійсним, його потрібно передати в ДМС для знищення.
Місце подачі заяви обирається залежно від того, який тип паспорта (книжечка чи ID-картка) вами використовувався. Якщо у вас був паспорт старого зразка, потрібно звертатися в ДМС або ЦНАП за місцем прописки, якщо ж відновлення необхідне для документа у вигляді ID-карти, можна подавати заяву в будь-яке відділення ДМС або ЦНАП, незалежно від місця проживання.
Які документи знадобляться
Громадянин повинен надати в органи такі документи:
Якщо оформленням документів займається не сам заявник, а уповноважена особа, їй потрібно мати при собі посвідчення особи і нотаріально завірений документ, що підтверджує її повноваження.
Всі довідки і документи, що пред’являються, повинні бути оригіналами, а не копіями. Після оформлення нового паспорта оригінали документів будуть повернуті власнику.
Терміни та вартість оформлення
Заява про відновлення має бути розглянута протягом 20 днів, у надзвичайних ситуаціях — протягом 10 днів. Ці терміни можуть бути продовжені до 1 місяця, якщо потрібне проведення додаткового розслідування за матеріалами справи про крадіжку документа. Незалежно від того, який паспорт був у вас раніше, новий документ буде видано тільки в форматі ID-карти.
Оформлення паспорта є платною послугою, вартість якої залежить від терміновості. За звичайне оформлення за 20 днів доведеться сплатити 279 грн., з них 192 грн. становить вартість бланка, а 87 грн. — вартість адміністративних послуг. Під час термінового оформлення за 10 днів оплата складе 366 грн. (192 грн. за бланк і 174 грн. за надання адміністративних послуг).
Якщо заміна паспорта пов’язана з його псуванням або втратою, додатково сплачується держмито, розмір якого становить два неоподатковуваних мінімуми (на даний момент ця сума дорівнює 34 грн.), а також адміністративний штраф, розмір якого складає 51 грн.
Чи можливе життя без паспорта?
Відсутність паспорта здатна значно ускладнити життя — без нього неможливо отримувати поштові перекази чи посилки, здійснювати авіаперельоти чи купувати туристичні путівки. Але ця проблема усувається досить легко — до отримання нового документа можна використовувати посвідчення особи, що видається в ДМС за запитом громадянина терміном на 1 рік. У цьому випадку буде потрібно здати ще одну додаткову фотографію.
Буває й так, що втрачений паспорт несподівано знайшовся. Якщо новий документ ще не зроблено, за вашою заявою вся процедура завершується. Якщо ж старий документ знайшовся пізніше, його необхідно повернути до ДМС і в майбутньому використовувати тільки заново отриманий паспорт.
Слід зауважити, що кожен громадянин України зобов’язаний забезпечити збереження свого паспорта, не передавати його в заставу стороннім особам, берегти від псування та втрати.
У наш сучасний динамічний час від грошових неприємностей важко застрахуватися. Часом в дану секунду і без зайвої затримки може знадобитися кредит, але банки для такої мети зовсім підходять – вони більше люблять класичну модель роботи з невикорінній бюрократією. Тому кредит онлайн, не виходячи з дому від Eco Credit – більш швидке, а іноді і зовсім єдине рішення проблеми.
